Minimuzeum

Jedno z nejstarších dřevěných stavení Na Podměstí č. 137 s letopočtem 1723, od roku 1772 obývané Brtounovým rodem. Jan Brtoun, účastník revolučních událostí roku 1848 a přítel kominíka Vincence Federsela-Vedřela (1812-1895), očekával od císařem vyhlášené konstituce "ráj na zemi". Píše o něm Teréza Nováková (1853-1912) v románu Na Librově gruntě. Na římse je vyryt kroužek o průměru 11 cm, což prý značilo velikost bochánku chleba v roce 1811. V současné době Minimuzeum s expozicí ruční obuvnické výroby.

Stavení č. 137 ve Vedřelově ulici patří v Bystrém mezi nejstarší dochovaná obydlí. Údaje sahají až k roku 1723, kdy na obecním místě postavil Jiřík Michl chalupu. Byl majitelem do roku 1765. Toho roku dostal chalupu zeť Jan Šenk za 10 kop.

Nejznámějším majitelem chalupy byl v letech 1848 - 1868 Jan Brtoun se svou ženou Annou. Brtoun byl vlastencem, propagátorem myšlenek Karla Havlíčka Borovského, jedna z postav románu Terézy Novákové Na Librově gruntě.

Josef Václav Kryšpín, který byl v Bystrém informátorem a průvodcem Terézy Novákové, chalupu popsal takto: „Číslo 137 jest dřevěná chalupa z roku 1723, v hlavní části beze změny od roku stavby zachovaná a s lomenicí podle náčrtu zdobenou, ve světnici strop povalový svrchu mazanicí naplněný, neobílený, uvnitř světnice přepažený tzv. barákem, nad přepažení prkennou stěnou rohatiny, police /římsa/."

Také Teréza Nováková se ve svém románu vzhledem chalupy zabývá:

„ …Jedna z nejmenších chalup byla na kukle, okřídlí i prostředních prknech lomenice černě pomalovaná, lišty spojovací měly puntičkované mřížkování, na prknech silným štětcem poznamenaná čísla činící dohromady letopočet 1723.

Ale ještě bohatěji ozdobil před stem a dvaceti čtyřmi roky rozmarný tesař kuklu: na jedné straně do sebe se pletly rozličné květy, na druhé straně mezi dvěma květináči o bok si opírala ruce panenka v živůtku se šněrováním. Brtounovi drželi stavení již nespočetná léta, ale to již přece nevěděli, zda ta panenka bývala odznakem krejčovského řemesla či jen tak pro žert a ozdobu namalována …"

Brtounova chalupa dnes slouží jako minimuzeum - expozice lidového umění a ševcovského řemesla, které bylo v 19. stol nejrozšířenějším řemeslem v Bystrém. Součástí expozice je také obraz venezuelské malířky Maicy Gonzales, která jej věnovala městu v roce 2004.

Průvodcovskou službu zajišťuje:
Eva Šípová
telefon: +420 776 636 416

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (dum-cp.137.pdf)Karta kulturní památky [ ]110 kB

Vytisknout E-mail